Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

ARTYŚCI Mariusz Mierzejewski

02:07 16/01/2015

powiększ/zoom

Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53
Wystawa dostępna będzie od 19 stycznia do 20 kutego 2015
W galerii 101 Projekt prezentowana jest nowa wystawa malarstwa Mariusza Mierzejewskiego zbudowana z kilkunastu płócien, od monumentalnych po małe formaty. Prace spina wspólny tytuł „Biała pora“ odnoszący się do zimy oraz towarzyszącej jej, skłaniającej do wyciszenia i refleksji, aury. Większość płócien utrzymana jest w ascetycznej czarno-białej tonacji. Na białym tle, jakby szkicowo, pospiesznie utrwalane są różnorodne wątki, przeważnie zaczerpnięte z codziennej rzeczywistości. Raz są to ujęte w skośnym kadrze samochody, czy ukazane z lotu ptaka sylwetki chłopców bawiących się na śniegu, innym razem ośnieżone, porośnięte lasem wzgórza, bądź, jako główna dominanta kompozycji - portret czarnego kruka. Część prac zwraca uwagę impastową, nawarstwioną, zastygniętą niczym skorupa fakturą. Innym zaś płótnom towarzyszy aura napięcia i tajemniczej „ciszy“. W takim nastroju utrzymane są np. dwumetrowe Alpy malowane w bardziej rozbudowanej gamie – z ekspresyjnym różowym niebem, błękitno-fioletowymi cieniami rzucanymi przez ośnieżone fragmenty górskich zboczy. Alpy oddają autora zachwyt nad górskim pejzażem, pokorę okazywaną naturze, ale też uwidaczniają tęsknotę za chwilą oddechu, czasem na refleksję. Mierzejewski czerpiąc inspiracje z natury oraz najbliższego otoczenia zapisuje swoje odczucia nad przemiennymi fazami ludzkiej egzystencji, do których należy również, prowokowany zimową aurą, czas wyciszenia. Zdaniem autora - zima to czas ciszy tak bardzo potrzebnej… m.in. do zanurzenia się w malarstwo.
dr Magdalena Durda-Dmitruk

Mariusz Mierzejewski (ur. 1981, Warszawa)
W 2006 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia Jacka Wojciechowskiego, Jana Gryki). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią i filmem. Laureat: wyróżnienia na II Triennale malarstwa ANIMALIS w Chorzowie (2011), trzeciej nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu otoczenia Stadionu Narodowego w Warszawie (praca zespołowa), pierwszej nagrody w konkursie na wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji Parku im. J. Polińskiego w Warszawie (praca zespołowa) oraz drugiego miejsca w konkursie na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.


ariusz Mierzejewski, Abstrakcja biała, olej, płótno, 200 x 200 cm, 2013
Mariusz Mierzejewski, Alpy, olej, płótno, 200 x 200, 2014
Mariusz Mierzejewski, Cisza, olej, płótno, 60 x 60, 2011
Mariusz Mierzejewski, Pejzaż zimowy, olej, płótno, 90 x 90, 2013
Mariusz Mierzejewski, portret artysty.

Informacje dodatkowe


 
   powrót