Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

Ryszard Marian Stanisławski


powiększ/zoom

1921 - 2000

Historia sztuki

Urodzony w 1921 roku w Sompolnie na Kujawach, studiował historię sztuki na Sorbonie i w École du Louvre w Paryżu, następnie na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 roku pracował w Państwowym Instytucie Sztuki. A przez ostatnie 25 lat był dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zrealizował kilkanaście wystaw sztuki polskiej za granicą, m.in w Wenecji i Genewie, Nowym Jorku, Sao Paulo, Tel Awiwie, Meksyku, Buenos Aires, Sztokholmie i Londynie.

Jego działaloność doceniono nie tylko w kraju — gdzie był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski — przyznając mu tytuł “Zasłużonego dla Republiki Czechosłowacji", w 1984 r. odznaczono go francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury, a w 1992 r. nadano mu tytuł Kawalera Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Ukoronowaniem jego działalności na rzecz kultury była monumentalna wystawa “Europa, Europa - awangarda krajów Europy Środkowej i Wschodniej XX wieku", zorganizowana w Kunsthalle w Bonn, za którą w 1995 roku otrzymał Nagrodę Wielką Fundacji Kultury.
 
   powrót