Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

Aleksander Orłowski


powiększ/zoom

1777 - 1832

Malarstwo, Grafika

Urodzony w Warszawa, a zmarły w Petersburgu, w dzieciństwie mieszkał w Siedlcach, jego rodzice prowadzili tzw. zajazd, gdzie zatrzymała się Izabela Czartoryska i prawdopodobnie dzięki jej protekcji wykazujący zdolności rysunkowe chłopiec oddany został na naukę do J.P. Norblina do Warszawy. W pracowni artysty pozostawał z przerwami w latach 1793-1802 opuszczając ją w poszukiwaniu przygód, a w 1794, by wziąć udział w powstaniu.
Już we wczesnym okresie twórczości orłowski zajmował się rysunkiem, malarstwem olejnym, miniaturą i grafiką, których znajomość pogłębiał podczas dorywczej nauki u miniaturzysty Lesseura, sztycharza Bartłomieja Folino oraz M. Bacciarellego. Liczne prace Orłowskiego z lat 1794-1802 stanowią bogatą dokumentację epopei kościuszkowskiej i są zarazem patriotyczną deklaracją artysty. Rysował typy powstańców i sceny batalistyczne. W 1799 wykonywał rysunki i karykatury dla księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, pracował też dla Heleny Radziwiłłowej w Nieborowie.
W 1802 wyjechał na stałe do Petersburga, skąd odbywał podróże po Rosji. Wkrótce po przybyciu został mianowany nadwornym rysownikiem w. ks. Konstantego (wykonywał dla niego m.in. projekty umundurowania), w którego rezydencji w pałacu marmurowym zamieszkał. Pracował też dla cara Aleksandra I. W 1809, po przedstawieniu Akademii Petersburskiej obrazu olejnego "Biwak Kozaków", otrzymał tytuł akademika. Utrzymywał żywe kontakty z przebywającymi w Petersburgu polakami, spotykał się z Mickiewiczem, który poświęcił mu kilka wierszy w »Panu Tadeuszu«.
Uchodzi ponadto za prekursora kierunku marynistycznego w malarstwie rosyjskim i jednego z pionierów tamtejszej litografii. Jednym z bardziej ulubionych tematów artysty staje się jeździec na koniu, początkowo romantyczny rycerz, a następnie typy Czerkiesów, Kirgizów, Baszkirów.
Przede wszystkim był jednak rysownikiem. Częściej niż dawniej poświęcał się karykaturze i portretowi, nadal uprawiał tematykę batalistyczną i rodzajową. Do końca życia odtwarzał też z pamięci sceny bitew kościuszkowskich, rysował typy powstańców oraz wizerunki Kościuszki.

Autoportret
Rzeź Pragi
Walka z Tatarami
Scena batalistyczna

zobacz wszystkie (5)    
 
   powrót