Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
więcej ogłoszeń

Maciej Urbaniec


powiększ/zoom

1925 - 2004

Grafika

Maciej Urbaniec ur. w 1.IX.1925 r. w Zwierzyńcu – zm. w 19.V.2004 r. w Starym Sączu

Współtworzył Polską Szkołę Plakatu, był członkiem Alliance Graphiques International. Wielokrotny medalista i laureat międzynarodowych konkursów na plakat i grafikę w Warszawie, Katowicach, Catanii, Mediolanie, Lipsku, Brnie, Lahti i Paryżu. Od lat 60. uczestniczył we wszystkich wystawach konkursowych na plakat w Polsce. Profesor projektowania graficznego wrocławskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. O jego pedagogicznej działalności powiedział Ludwik Żelaźniewicz: „W latach 70-tych ubiegłego wieku Maciej Urbaniec zaszczepił we wrocławskiej PWSSP właśnie plakat, ale nie tylko. Zaszczepił w ogólności „grafikę pomyślaną”. Czyli opartą o bystre skojarzenie, potrafiącą przenosić idee, pojęcia, treści krótkiego hasła, jak i pełnego dzieła literackiego, filmu”.

Studia rozpoczął na początku lat 50., najpierw w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1952–1954), a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. H. Tomaszewskiego, 1958). Autor kilkuset plakatów o różnorodnej tematyce (teatralnej, społecznej, politycznej) i znaków graficznych (np. znaku „Polonia” na Wystawę Uniwersalną EXPO’92 w Sewilli). Wśród wielu wyróżnień otrzymał m.in. medal „Polonia” i Solidarności Globalnej, Srebrny Medal IV Biennale Grafiki Użytkowej (Brno, 1970), dwa Złote Medale VII Biennale Plakatu Polskiego (Katowice 1977) oraz srebrne medale Międzynarodowej Wystawy Sztuki Książki w Lipsku.

O jego twórczości, w kontekście albumowej publikacji „Maciej Urbaniec” (wyd. 2006 r.), pisze Władysław Serwatowski na stronach naszego portalu (dział Publikacje): „Maciej Urbaniec – malarz nieskończoności i patriotyzmu”.

http://www.polishartworld.com/publications.php?lang=pl&pId=12

Wesele, Teatr Narodowy
Polskie Milenium - wersja stempla okolicznosciowego - Tomasz Bogusławski
Homo - Flaga Ziemi
EXPO'92, Sevilla

zobacz wszystkie (8)    
 
   powrót