Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Kolekcje sztuki polskiej w Ameryce


Pałac na Wodzie, Łazienki Królewskie w Warszawie /Palace on the Water, Royal Baths Park in Warsaw, December 19, 2005


 

16.12.2005

co, gdzie, kiedy
ALBUM "KOLEKCJE SZTUKI POLSKIEJ W AMERYCE"
Warszawa, Łazienki Królewskie, 19 grudnia 2005, godz. 16.00
 

Tak wyjątkowego dnia nie było w historii sztuki polskiej. Takiego dnia nie było jeszcze w historii sztuki amerykańskiej. 19 grudnia 2005 zapisze się jako wielki dzień dla kolekcjonerów sztuki polskiej w Ameryce, który staje się równocześnie wydarzeniem w Warszawie.

 Polscy Ministrowie: Spraw Zagranicznych - prof. Stefan Meller oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz M. Ujazdowski razem z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Warszawie - Victorem Ashe, wspólnie z Dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie - Ferdynandem B. Ruszczycem, Marszałkiem Mazowieckim - Adamem Struzikiem, Dyrektorem Instytutu im. Adama Mickiewicza - Maciejem Domańskim i wieloma osobistościami, chylą z uznaniem czoło przed wyjątkowym dziełem. Jest nim tom KOLEKCJE SZTUKI POLSKIEJ W AMERYCE / POLISH ART COLLECTIONS IN AMERICA przygotowany przez Czesława Czaplińskiego.

 Marek Kwiatkowski, dyrektor Muzeum w Łazienkach w Warszawie zaprosił wybitnych gości na spotkanie, aby album poznać a kolekcjonerom sztuki polskiej edytorskiego dzieła gratulować. Kanclerz Kapituły Kolekcjonerów Polskich - Jerzy Huczkowski - wręczy w czasie uroczystości Czesławowi Czaplińskiemu honorową nagrodę Hetmana Kolekcjonerów Polskich.

 Zbiory kolekcjonerskie na świecie powstawały dzięki pasji, wiedzy i wielkiemu wysiłkowi kilku pokoleń. Tak bywało w Europie. W Ameryce wiele zdarzeń przebiega znacznie szybciej. Tak można ocenić czas zgromadzenia zbiorów polskiej sztuki przez 23 niezwykłych kolekcjonerów, którzy od Atlantyku do Pacyfiku chlubią się zbiorami dzieł związanymi z Polską.

 Czesław Czapliński wielokrotnie odwiedził wszystkich bohaterów nowego albumu, sfotografował to, co najwspanialsze i doprowadził dzieło wydawnicze do pięknego końca. Rynek sztuki otrzymał dzieło spełniające kilka funkcji. Kształtuje gust i smak kolejnych kolekcjonerów, wskazuje środowiskom muzealnym i dokumentalistom sztuki, gdzie dzieła polskich artystów są w doskonałym stanie oraz wpływa na kształtowanie mody na pokazywanie kolekcji.

 Andrzej Pacek z Fundacji Dobrej Książki, który album wydał - może być dumny, że dzieło sztuki edytorskiej z dokładnymi indeksami artystów będzie w najbliższym sąsiedztwie kilkuset dzieł świadczących o rosnącej modzie na zbieranie sztuki polskiej.

Włądysław Serwatowski
grudzień 2005
 
Czesław Czapliński, KOLEKCJE SZTUKI POLSKIEJ W AMERYCE. POLISH ART COLLECTIONS IN AMERICA. Fundacja Dobrej Książki, Warszawa 2005.

 Kolekcje: Ambasada Polska w Waszyngtonie; Bożena i Jacek Blacha; Judy i Piotr Chomczyński; R. Krystyna Tołczyńska-Dietrich; Karin Falencki; Charles Jarząbek; Alicja i Stanisław Jonas; Ewa i Marek Kabat; Grażyna i Andrzej Kenda; Alina i Bogdan Klisiewicz; Maria i Ryszard Kott; Helena i Tadeusz Kwiatkowski; Peter A. Lepovsky i Diane J. McMillen, Marian Marill; Dorota i Marian Majchrzak; Monika i Victor Markowicz; Florence i Jerry Martin; Jan Nowak-Jeziorański; Barbara i Janusz Paumgarten; Elwira i Janusz Rogozia; Aneta i Jerzy Szot; Aleksandra Ustinow-Woś z córkami Oleńką Woś-Kimball i Adrianą Woś-Myśliwiec; Marek Walicki; Małgorzata i Jan Zaleski.

 Teksty: Czesław Czapliński, Ferdynand B. Ruszczyc, Jerzy Huczkowski, Bogusław Winid, Marek Kwiatkowski.

Lazienki Pol Art Coll.jpg


 
   powrót