AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Józef Pankiewicz (1868 - 1940)

Widok z winnicy w Cassis, 1928
olej, płótno, 45.4 x 61 cm
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 90 000 PLN 30 000 USD

Opis: "Widok z winnicy na Courone de Charlemagne" należy do serii pejzaży, namalowanych przez artystę w roku 1928, podczas letnich wakacji w Cassis, niewielkim portowym miasteczku nieopodal Marsylii.
Obraz pochodzi ze spuścizny artysty; od roku 1946 był własnością Zygmunta Fudakowskiego, wnuka Wandy Pankiewiczowej; w latach 2001-2003 depozytem spadkobierców w Muzeum Narodowym w Warszawie (Dep.3511). Tam też w roku 2006 pokazany został na monograficznej wystawie Pankiewicza.

Obraz reprodukowany i opisany w:
- "Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin" (kat. wystawy monograficznej), MNW, Warszawa 2006, s. 173, nr kat. 430, il. (porównej też: E.Charazińska, "Kalendarium życia i twórczości", s. LVIII, tamże).