AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Jerzy Hulewicz (1886 - 1941)

Jerzy Hulewicz (1886 - 1941)
Tancerka i grające fauny, 1925
olej, płótno, 87 x 116.5 cm
sygnowany p.d.: JHulewicz 25
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 160 000 PLN 53 333 USD

Na odwrocie na krośnie znajdują się dwa ekslibrisy Emila Zegadłowicza, jeden autorstwa Ludwika Misky’ego.

Autentyczność obrazu potwierdzają ekspertyzy wykonane przez Janinę Ładnowską i Zenobię Karnicką z Muzeum Sztuki w Łodzi (październik 2005) oraz przez Agnieszkę Salamon z Muzeum Narodowego w Poznaniu (październik 2006).

W katalogu wystawy „Bunt” przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu (listopad 2003-styczeń 2004) zespół obrazów Hulewicza, do których zalicza się Tancerka i grające fauny został opisany następująco: „Grupa obrazów podejmuje mitologiczny motyw fauna uosabiającego pierwotne naturalne siły rządzące światem, co bezpośrednio odnosi się do filozofii Stanisława Przybyszewskiego, przez co prace te stanowią interesującą kontynuację wątków, jakie pojawiły się w twórczości Hulewicza związanej z „Buntem” i „Zdrojem”. Obrazy , przez lata nieznane szerszemu gronu widzów, pochodzą z najbardziej tajemniczego okresu w życiu Hulewicza, kiedy to w latach 1926-1935, po rzekomej utracie rodzinnego majątku w Kościankach (w księgach wieczystych w dalszym ciągu Hulewiczowie figurują jako jego właściciele), malarz zajmował się administrowaniem dóbr Radziwiłłowskich na Wołyniu.”