AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Jacek Malczewski (1855 - 1929)

W pracowni artysty. Portret dziewczyny, 1922
olej, tektura, 94.7 x 69 cm
Sygn. p.g.: J Malczewski | 1922
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 145 000 PLN 48 333 USD

Obraz uchodzi za portret Michaliny Janoszanki (1889-1952), malarki, pisarki, autorki wspomnień o Jacku Malczewskim Wielki tercjarz. Tożsamość modelki jest jednak dyskusyjna; nie potwierdzają jej bowiem porównania z bezspornym portretem Janoszanki ze zbiorów Muzeum Narodowym w Warszawie.

Bibliografia:
- T.Grzybkowska, Świat obrazów Jacka Malczewskiego, Warszawa 1996, il. na s. 224