AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Ferdynand Ruszczyc (1870 - 1936)

Jabłonie w sadzie, ok. 1900
olej, płótno, 33 x 49.5 cm
sygn. p.d.: F Ruszczyc
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 50 000 PLN 16 666 USD

Na odwrocie karta z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego potwierdzającego autorstwo F.Ruszczyca (Kraków 24.11.1942). Na krótszej listwie krosna stempel: 32.

Po ukończeniu petersburskich studiów Ruszczyc zamieszkał w rodzinnym majątku Bohdanów koło Wilna, a tamtejsza okolica i otoczenie stały się głównym tematem jego dzieł. Od wiosny 1900 w rysunkowych szkicach, studiach malarskich i samodzielnych obrazach artysty powtarzał się motyw jabłoni w sadzie, motyw który pełną realizację znalazł w dużym, pełnym dramatycznej ekspresji płótnie Stare jabłonie (zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie). Prezentowany tu obraz powstał w tym samym czasie, jako zupełnie inne ujęcie motywu jabłoni – pogodne w nastroju, odmienne w kolorycie i kompozycji.

Obraz był wystawiony – poza katalogiem – na monograficznej wystawie Ferdynanda Ruszczyca otwartej w Muzeum Narodowym w Warszawie od 15 lipca do 8 września 2002 roku. Wówczas też poddany został zabiegom konserwatorskim.