POLSWISS ART

Eugeniusz Eibisch

Eugeniusz Eibisch
Portret młodej damy, 1944
olej, płótno, 100 x 72 cm
Cena wywoławcza
25.000 - 35.000 PLN
8445 USD 6410 EUR
Aukcja 4 marca 2007
Polswiss Art

sygn. l.d.: Ebiche
Pochodzenie: Kolekcja Krystyny Kubaszewskiej
Prezentowany portret powstał w Krakowie w 1944 roku. Przedstawia 18 - letnią Krystynę Kubaszewską, która podczas okupacji hitlerowskiej ukrywała się w Krakowie. Eibisch uzyskiwał pomoc materialną od jednego z wielbicieli swego malarstwa, kolekcjonera Karola Zolicha, która umożliwiała mu kontynuację pracy twórczej. Rodzina Kubaszewskich przyjaźniła się ze sławnym kolekcjonerem i stąd też Eibisch znał młodą Krystynę, która po długich namowach i wobec sprzeciwu rodziny, zgodziła się pozować do obrazu. Praca nad portretem odbywała się w domu Zolichów, a kostiumu portretowanej użyczyła gospodyni domu. Powstał wówczas żywy w wyrazie portret, odznaczający się szlachetnym kunsztem malarskim.

   poprzedni