AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915)

Nocą przez śniegi, 1880-1890
olej, płótno, 72 x 118 cm
sygn. l.d.: A. Wierusz-Kowalski
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 300 000 PLN

Nocą przez śniegi, obraz muzealnej klasy, przedstawia częsty w malarstwie Wierusza-Kowalskiego motyw podróży saniami. Uwagę zwraca doskonale oddane światło i nastrój kończącego się zimowego dnia, gdy zapadający mrok rozjaśnia jeszcze gasnąca, czerwona poświata zachodzącego słońca. Podróżni zapalili już latarnie, a ich ciepły blask oświetla drogę, rzucając różowawe refleksy na ciągnące sanie konie i puszysty śnieg pełen delikatnych odcieni barwnych. Podobne efekty luministyczne artysta stosował często i ze szczególnym mistrzostwem.

   poprzedni