AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

Władysław Szerner (1836 - 1915)

Targ w miasteczku pod Krakowem, 1908
olej, płótno, 52.5 x 99 cm
sygn. l.d.: Władysław Szerner
Agra Art, Aukcja 18 marca 2007
Cena wywoławcza: 200 000 PLN 66 666 USD

Sceny targowe z małych miasteczek były jednym z ulubionych i wielokrotnie przez artystę podejmowanych tematów malarskich. Malował je wielokrotnie; pokazywane na wystawach budziły zawsze zainteresowanie i podziw, urzekając barwnością, rozmaitością charakterystycznych typów wieśniaków i „wybornie uwydatnioną fizjonomią” zapadłych miejscowości galicyjskich. Targ w miasteczku pod Krakowem wystawiony był na dorocznej wystawie w warszawskiej Zachęcie na przełomie 1908 i 1909 roku. Później pokazywany był jeszcze na stałej wystawie Zachęty, skąd w 1910 został zakupiony przez Michała Penkera.

Obraz wymieniony i reprodukowany:
- [kat.] V wystawa doroczna Tow. Zachęty Szt. Piękn. w Król. Pol., Warszawa grudzień–styczeń 1908–1909. s. nlb. nr kat. 302, il. (wystawiony p.t. Targ w miasteczku);
- „Świat” (Warszawa) 1908, nr 49 z dn. 5.XII. 1908, il. na s. 11 (jako Targ w miasteczku reprodukowany przy artykule Salon Warszawski 1908);
- J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s.363, 364.

   następny