POLSWISS ART

Mela Muter

Mela Muter
Pejzaż z okolic Collioure, ok. 1921 - 22
olej, płótno, 62 x 80 cm
Cena wywoławcza
195.000 - 235.000 PLN
65878 USD 50000 EUR
Aukcja 4 marca 2007
Polswiss Art

sygn. l.d.: Muter
Pochodzenie: Kolekcja Musee du Petit Palais, Genewa 1987, Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków
Obraz jest jedną z serii prac malowanych w małym katalońskim miasteczku Collioure, które od początku XX wieku było "mekką" francuskich malarzy - fowistów z Henri Matissem na czele. Mela Muter często je odwiedzała, gdyż było idealnym plenerem malarskim: wysokie góry - Pireneje, schodzące do morza, piętrzące się, umieszczone na skalistych stokach domy, malownicze morze, południowa roślinność i klimat. W swoich kompozycjach z Collioure ( a każda ma inny koloryt, inny nastrój i dynamikę form) artystka budowała przestrzeń za pomocą zgeometryzowanych, masywnych brył skał i domów, zestrajając je naturalnymi formami przyrody w spójną całość. Kolorem oddawała gorący i duszny klimat południa. Pejzaże z Collioure należą do najciekawszych prac artystki.
Wystawiany i reprodukowany: Malarstwo Polskie z kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, Warszawa 1992, kat. s. 74, repr. barwna. Mela Muter (1876 - 1967), katalog wystawy, Galerie Albert 1er w Paryżu, 18 październik - 30 listopad 1990, il. 4.