Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Miasta

Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze


http://www.bwazg.pl

al. Niepodległości 19
65-048 Zielona Góra
tel./fax (+48 68) 325 37 26, 325 55 65


Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, czyli miejska galeria sztuki współczesnej, istnieje od 1965 r. Powstała z inicjatywy artystów zrzeszonych w zielonogórskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Szybko stała się ważnym centrum artystycznym, m.in. poprzez wystawy prezentowane w ramach „Złotego Grona”.
Początek lat 80. był burzliwym okresem dla państwowej placówki, która walczyła o artystyczną i merytoryczną niezależność. W 1985 r. zorganizowała po raz pierwszy Biennale Sztuki Nowej, jako kontynuację idei spotkań plastycznych (nieistniejącego już) „Złotego Grona”. Do połowy lat 90. była to najważniejsza cykliczna impreza polskiej sztuki poszukującej. Równocześnie działała galeria „po” – pokazująca najnowsze tendencje w plastyce i organizowano cykl „Pracownie”, w którym prezentowano nowoczesne metody kształcenia artystycznego przy współpracy z Akademiami Sztuk Pięknych.
Galeria pozostaje otwarta na prezentacje różnych form i trendów w sztuce współczesnej, w ostatnich latach BWA gościło m.in. Annę Baumgart, Pawła Althamera. Roberta Maciejuka, Jarosława Modzelewskiego.
Ważną częścią działalności galerii jest program edukacyjny, obejmujący wykłady, spotkania z artystami, pokazy filmów, promocje książek, prezentacje działań efemerycznych i cykliczne warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży.

Informacje dodatkowe


 
   powrót