Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Miasta

Galeria Sztuki Współczesnej Esta


http://www.galeria-esta.pl

ul. Raciborska 8
44-101 Gliwice
tel. (+48 32) 335 41 06
tel/fax. (+48 32) 231 31 68
tel. kom. +48 698 614 050, +48 501 584 136
Godziny otwarcia:
pon. - piątek: 12:00 - 18:00
sobota: 11:00 - 14:00


Galeria ESTA powstała w 1998 roku. Prowadzona jest przez Małgorzatę i Tadeusza Stapowicz.

Specjalizujemy się w prezentacji osobowości artystycznych, wartościowych tendencji i kierunków w sztuce. W Galerii zobaczyć można artystów uznanych w świecie sztuki - uprawiających malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę i fotografię oraz twórców nieznanych, zapomnianych, charakteryzujących się zmysłem i talentem artystycznym. Nie zamykamy się przed poszukiwaczami nowych form wyrazu i nowatorskimi rozwiązaniami. Zjawisko sztuki traktujemy niczym żywą tkankę, ulegającą ciągłym przemianom, ewolucjom.

Rozpoczęliśmy działalność wystawą grafiki komputerowej profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Krzysztofa Kiwerskiego. Nowe media, grafika komputerowa wzbudziła nasze duże zainteresowanie i postanowiliśmy zaprezentować Janusza Wysockiego, Jana Pamułę, Stanisława Fijałkowskiego i Zdzisława Beksińskiego. Dla powyższych twórców grafika komputerowa jest tylko jedną z wielu stosowanych technik lecz w pełni przez nich zaakceptowaną. Wydarzeniem ogólnopolskim była w kwietniu 1999 roku pierwsza w kraju prezentacja grafiki komputerowej Zdzisława Beksińskiego.

Znaczącym przedsięwzięciem zrealizowanym wspólnie z poznańską Galerią Renes stało się zorganizowanie sześciu jednoczesnych wystaw grafik Beksińskiego w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach , Kluczborku i Miechowie.

Szczególną osobistością dla nas jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Jacek Gaj, który inspirował powstanie Galerii. Z początkiem 2001 roku wystawialiśmy znakomicie przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie retrospektywę twórczości tego wybitnego grafika.

Na kolejnych wystawach w Galerii można było obejrzeć prace m.in. Jana Tarasina, Jana Dobkowskiego, Ryszarda Otręby, Stefana Żechowskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Tomasza Sętowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Zdzisława Beksińskiego, Barbary Przyłuskiej oraz Franciszka Maśluszczaka i Tadeusza Łapińskiego.

Wystawialiśmy również prace malarskie Wiesława Ochmana i obrazy komputerowe Czesława Niemena.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi poznaliśmy prof. Uniwersytetu Maryland USA Tadeusza Łapińskiego, świetnego malarza, jednego z najwybitniejszych litografów amerykańskich z którym nawiązaliśmy ścisłą współpracę na prawach wyłączności.

Od 2001 roku Galeria bierze aktywny udział w targach sztuki organizowanych w Polsce. Uczestniczyliśmy w I Targach Sztuki ART w Katowicach, w III, V, VI i VII Targach Antykwarycznych i Sztuki Współczesnej w Krakowie, II Targach Art Poznań, II i III Warszawskich Targach Sztuki.

Galeria ESTA organizowała znaczące wystawy współpracując z innymi ważnymi galeriami m.in. z Krakowa, Poznania, Łodzi, Sopotu, Częstochowy, Rzeszowa, Opola, Przemyśla i Płocka.

Wystawom zawsze towarzyszą katalogi. W 2001 roku wspólnie z Media Service z Gliwic Galeria wydała multimedialny album o sztuce Zdzisława Beksińskiego.

Od początku działalności Galeria ESTA jest członkiem S.A.P. i C.I.N.O.A.

Galeria reprezentuje wybitnych polskich artystów współczesnych m.in. takich jak: Zdzisław Beksiński, Renata Bonczar, Jan Dobkowski, Stanisław Fijałkowski, Jacek Gaj, Janusz Karbowniczek, Jerzy Lewczyński, Tadeusz Łapiński, Roman Maciuszkiewicz, Franciszek Maśluszczak, Ryszard Otręba, Jan Pamuła, Jan Tarasin, Andrzej Urbanowicz.

Małgorzata i Tadeusz Stapowicz
Wystawa fotografii Pawła Pierscińskiego - Pomiedzy estetyką a dokumentem

 
   powrót