Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
więcej ogłoszeń

Francuski rekord „Targu” Brandta

00:00 02/01/2007


W grudniu w domu aukcyjnym Hotel des Ventes Nice Riviera sprzedano obraz Józefa Brandta „Targ w okolicach Krakowa” za rekordową cenę 370 tys. euro, co razem z kosztami aukcji, ostatecznie wyniosło – 443 tys. euro.

W grudniu w domu aukcyjnym Hotel des Ventes Nice Riviera sprzedano obraz Józefa Brandta „Targ w okolicach Krakowa” za rekordową cenę 370 tys. euro, co razem z kosztami aukcji, ostatecznie wyniosło – 443 tys. euro. Licytację, która rozpoczęła się od niewiarygodnie niskiej ceny (18 tys. euro), wygrał warszawski marszand i kolekcjoner Marek Mielniczuk.

O najnowszym nabytku powiedział: „Obraz jest boski. Licytowałem bardzo wysoko, ale w zestawieniu z wartością płótna była to ciągle cena rozsądna. Nie zamierzam go wystawiać na sprzedaż. To płótno tak ważne, że przed włączeniem do swojej kolekcji chciałbym zorganizować jego publiczną prezentację”.

„Targ w okolicach Krakowa” (95 x 169 cm) datowany jest na 1868 r. i od początku uznawany był przez malarza za wybitne artystyczne osiągnięcie. Obraz wystawiono dopiero w 1870 r. na Salonie Paryskim. Prawdopodobnie wtedy został zakupiony do prywatnej kolekcji i nie zmieniał właścicieli, aż do nicejskiej aukcji. (źródło: „Polska sztuka drożeje i wraca do Polski” W.Kalicki w: „Gazeta Wyborcza” 06.12.2006)

Informacje dodatkowe


 
   powrót