Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
więcej ogłoszeń

Czarno na białym

00:00 29/06/2007


W łódzkiej Galerii 86 prezentowane są dwa teksty-obiekty Stanisława Dróżdża, najwybitniejszego przedstawiciela poezji konkretnej. „Klepsydra” po raz pierwszy ma szansę być pokazana w całości. Obecnie w galerii jest 27 z 54 plansz, na których widnieją słowa: „było”, „jest”, „będzie”. Przesypują się jak piasek, wskazują, określają – czas. Druga praca poświęcona jest miejscu i należy do najbardziej znanych w twórczości artysty.

W łódzkiej Galerii 86 prezentowane są dwa teksty-obiekty Stanisława Dróżdża, najwybitniejszego przedstawiciela poezji konkretnej. „Klepsydra” po raz pierwszy ma szansę być pokazana w całości. Obecnie w galerii jest 27 z 54 plansz, na których widnieją słowa: „było”, „jest”, „będzie”. Przesypują się jak piasek, wskazują, określają – czas. Druga praca poświęcona jest miejscu i należy do najbardziej znanych w twórczości artysty. „Między” miało swą premierę w Galerii Foksal w 1977 r. Powielone i rozsypane litery z tytułowego słowa zapełniły ściany, podłogę, sufit, a oglądający „mieli uczucie, jak gdyby to oni byli czytani przez tekst” – powiedział Stanisław Dróżdż w rozmowie z J. Jedlińskim.
Artysta-poeta za narzędzie ma słowo. Konkretne, wyizolowane, bez kontekstów. Nim tworzy-pisze obraz. Tadeusz Sławek zauważy że „prace Dróżdża nie kończą się ani nie zaczynają, lecz na chwilę wynurzają się z czerni lub z bieli, by nie zdefiniowawszy ostatecznie swojego znaczenia i konturu rozproszyć się ponownie w mroku lub jasności. Trwanie jest nietrwaniem i odwrotnie”.

Łódź, Galeria 86, czerwiec – wrzesień, „Stanisław Dróżdż”

 
   powrót