Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
więcej ogłoszeń

Paszporty „Polityki”

00:00 01/02/2007


Redakcja „Polityki” ustanowiła własną nagrodę w 1993 r. Nazwała ją „Paszportem do Europy.

Redakcja „Polityki” ustanowiła własną nagrodę w 1993 r. Nazwała ją „Paszportem do Europy”, który miał być symboliczną przepustką w świat dla młodych twórców. „Paszporty Polityki” planowane jako jednorazowe zdarzenie zostały rozdanie już po raz czternasty (uroczysta gala odbyła się w Teatrze Polskim 9 stycznia br.).

Nominowanych w sześciu dziedzinach (literatura, film, sztuki wizualne, teatr, muzyka poważna i muzyka popularna) oraz „kreatora kultury” – zgłaszają krytycy. Kandydatury najczęściej wskazywane (po trzy z każdego kierunku sztuki) stają się laureatami. Wśród nich kapituła „Polityki” wybiera zwycięzców.

Wśród nominacji w dziedzinie sztuk wizualnych 2006 niespotykane dotychczas uznanie zyskały grupy artystyczne. W gronie laureatów, obok Jarosława Kozakiewicza i Jana Simona, znalazła się Grupa Twożywo i to ona odebrała Paszport.

Zwycięzcy 2006:
Grupa Twożywo, czyli Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Korzystają ze wszystkich możliwych sposobów komunikowania się z odbiorcą: Internetu, telewizji, prasy, sztuki ulicy, żeby za pomocą lapidarnych komunikatów słowno-plastycznych wnikliwie komentować rzeczywistość.

Laureaci 2006:

Jarosław Kozakiewicz. Rzeźbiarz, największym jego przedsięwzięciem jest „Projekt Mars” – gigantyczna rzeźba w ziemi, o kształcie ucha, zaprojektowana w ramach rekultywacji terenów po kopalni węgla brunatnego na niemieckim Pojezierzu Łużyckim.

Jan Simon. Tworzy projekty konceptualne, jak np. zorganizowany w pojedynkę „Rok Polski na Madagaskarze”. Jego prace zabarwione są ironią i humorem.

(noty źródłowe, „Polityka”)


 
   powrót