Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
więcej ogłoszeń

Wdechy 2006

00:00 01/02/2007


Dziennikarze „Gazety Wyborczej” dodatku „Co jest grane” po raz trzeci ogłosili nominacje do nagród Wdechy.

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” dodatku „Co jest grane” po raz trzeci ogłosili nominacje do nagród Wdechy. 3 lutego ogłoszą zwycięzców w kategoriach Człowiek Roku, Miejsce Roku i Wydarzenie Roku.

Nagrodą będą ogromne deski... surfingowe z nadrukowanym komiksem o zwycięzcy, autorstwa Trusta - jednego z najlepszych polskich rysowników.

Na tytuł Człowieka Roku, który był naprawdę „w dechę” czekają nominowani:
Mariusz Treliński (reżyser filmowy i operowy), Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu filmowego), Artur Liebhart (Szef festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review), Fisz i Emade (muzycy) i Józef Wilkoń.

Według dziennikarzy:
„Marlon Brando polskiej sztuki. Charyzmatyczny, potrafi siarczyście przekląć i czule przytulić. I za to uwielbiają go widzowie w przedziale wiekowym 1-100 lat. Na 50-lecie twórczości otworzył wystawę w Zachęcie. Pokazał ilustracje książek dla dzieci, wielkie drewniane figury zwierząt, specjalnie wybudowaną „arkę Wilkonia” (swoją wersję arki Noego), a przed galerią ustawił bożonarodzeniową szopkę. Zilustrował prawie 200 książek, jego dzieła znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach, zwłaszcza w Japonii, gdzie są szczególnie cenione. Ma ogromne zapasy energii, więc wystawa w Zachęcie, choć jest ukoronowaniem jego twórczości, nie będzie z pewnością jej ostatnim akcentem” (Dodatek „Co jest grane”, 5.12.2007)

Wśród Miejsc Roku nominacją wyróżniono Zachętę:
„Państwowa galeria sztuki, która nie boi się wyjść poza określone schematy. Za niekonwencjonalne wystawy „Letnia miłość” i „Czarny alfabet”. Za świeżość i klasę. Za przyjazną aurę. Za „czułość” dla dzieci. Rewelacyjne warsztaty plastyczne odbywają się co niedziela. A panie, które pilnują ekspozycji, już nie mówią złowrogo do najmłodszych: „Tego nie można dotykać”, ale łagodniej: „Trochę podotykać to można”. Za sympatyczny gadżet reklamowy - pastylki Zachęta. I wreszcie za „Arkę Wilkonia” - uroczą wystawę, która już w pierwszych dniach przyciągnęła do Zachęty tłumy”.

Informacje dodatkowe

Galerie i domy aukcyjne

Zacheta National Gallery of Art

 
   powrót