Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

Władysław Strzemiński "Obrazy i rysunki"

00:00 18/01/2010

powiększ/zoom

Władysław Strzemiński, "Pejzaż łódzki", 1932, tempera, tektura, 20 x 24,4 cm
8 stycznia - 7 lutego 2010
Muzeum Regionalne
ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało wystawę prac Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, "twórcy absolutnego". Okazją do jej zorganizowania stała się emisja przez Narodowy Bank Polski nowej monety kolekcjonerskiej poświęconej właśnie temu artyście, wydanej w cyklu "Polscy malarze XIX i XX wieku". Nowa moneta zostanie zaprezentowana wraz z wystawą obrazów i rysunków Strzemińskiego. Na ekspozycji nie zabraknie pracy z cyklu "Twarze" widocznej na wspomnianej monecie.

Wystawa jest pierwszym pokazem z cyklu "Twórcy absolutni", przedstawiającym klasyków współczesności, artystów absolutnych. Ekspozycja poświęcona jest twórczości artysty, który wniósł fundamentalny wkład w historię światowej awangardy i w dzieje polskiej sztuki. Prezentowane są na niej obrazy i rysunki przechowywane w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł Strzemińskiego, z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wybrane prace Strzemińskiego ukazują kolejne etapy poszukiwań tego wielkiego, radykalnego eksperymentatora, od kompozycji postsuprematycznych po solarystyczne (powidoki). Ekspozycję dopełniają autorskie interpretacje realizmu socjalistycznego.
Kurator wystawy: Anna Król.

Informacje dodatkowe


 
   powrót