Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Jolanta Caban
Jolanta Caban
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

Jan Lebenstein w Zachęcie

00:00 23/07/2010

powiększ/zoom

Jan Lebenstein.
Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60.
Obrazy, rysunki, portfolio, fotografie z lat 1960-1970
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Wystawa 25 VI do 22 VIII, 2010
W piątek 25 czerwca o godz. 19.00 wernisaż

Wystawa Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż lata 60. zaprezentuje kluczowy okres twórczości Jana Lebensteina – całą dekadę lat 60. ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych „trzech zim paryskich”: 1959/60, 1960/61 i 1961/62 . To wtedy właśnie swój wyraz w sztuce znalazła prywatna mitologia Lebensteina. Pozostawała ona dotychczas „zaszyfrowana” w figurach osiowych i „rozszyfrowana”, lecz nie ujawniana publicznie, w intymnych szkicownikach i gwaszach. Ta dwoistość sztuki twórcy zostanie pokazana po raz pierwszy.

Kurator podejmuje próbę zburzenia stereotypowego obrazu Jana Lebensteina poprzez pokazanie złożoności jego dzieła. Ujawni również zróżnicowany i ujęty problemowo obraz szczególnej „sytuacji wyboru” drogi twórczej Jana Lebensteina – sytuacji, jaką dyktowało jego dzieło, stawiając artystę w opozycji do artystycznych prądów, (nowojorskie wystawy Jana Lebensteina w pierwszej połowie lat 60. zbiegają się z wkraczającym na scenę popartem).

Wystawa wpisuje się w serię odkrywczych wystaw organizowanych przez Zachętę poświęcane mniej znanym postaciom i zjawiskom w sztuce lat 60.. Gromadzi zupełnie nieznane rysunki, szkice, dokumenty i fotografie z tej dekady, pochodzące z prywatnych zbiorów kuratora i osób bliskich artyście. Oparta jest więc przede wszystkim na nigdy dotąd nie pokazywanej spuściźnie Lebensteina - zbiorach prywatnych Bogdana Jakubowskiego, Wojciecha Fibaka, Krzysztofa Musiała oraz wielu innych prywatnych kolekcjonerów z Polski, Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Prezentuje również prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Literatury w Warszawie.

Kurator Piotr Kłoczowski

Informacje dodatkowe

Galerie i domy aukcyjne

Zacheta National Gallery of Art

 
   powrót