Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie
Strona główna · Artyści · Galerie autorskie · Galerie · Domy Aukcyjne · Kolekcje · Publikacje · Aktualności · Ogłoszenia

Oferty - Ogłoszenia

Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b. 1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
Bogusław Lustyk (ur. /b.1940)
więcej ogłoszeń

Polish Art Collections in America


powiększ/zoom

Czesław Czapliński

Rok wydania: 2007

Wydawca: Fundacja Dobrej Książki, Warszawa/ Nowy Jork 2007
ISBN 83-86244-45-3


Przez ponad 25 lat Czesław Czapliński sfotografował około 50 kolekcji sztuki polskiej w Ameryce. Były wśród nich zbiory ogromne, warte miliony dolarów i niewielkie – jednak wszystkie tak samo ważne, bo ukazujące fascynacje tych, którzy je tworzyli.

W albumie znalazły się 23 kolekcje, z których „każda jest inna i równe wspaniała” – jak mówi autor. Dzięki krótkim notkom biograficznym poznajemy indywidualny, wręcz intymny świat kolekcjonerów. To oni, również za pomocą słowa, otwierają przed nami drzwi do osobistego świata sztuki.

Wśród prezentowanych zbiorów tylko jedna instytucja – Ambasada Polska w Waszyngtonie. Pozostałe kolekcje będą dziełem przede wszystkim autorskim, jak choćby wspaniały zbiór Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

O idei publikacji, o kolekcjonerstwie, wreszcie o losach polskich dzieł sztuki w świecie napisali w słowie wstępnym: Ferdynand Ruszczyc, Jerzy Huczkowski, dr Bogusław Winid, prof. Marek Kwiatkowski i Czesław Czapliński.

Album jest luksusowym, polsko-angielskim wydawnictwem (twarda oprawa, obwoluta, papier kredowy), liczy 532 strony i prawie w całości składa się z reprodukcji polskiego malarstwa od XIX wieku do czasów współczesnych.

Informacje dodatkowe

Galerie i domy aukcyjne

AGRA-ART Dom Aukcyjny /Auction House

 
   powrót