ARTISTS > Alicja Halicka

 

 

 

 

 

1894 - 1975
malarstwo, grafika

Urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu.

Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Austrii i Szwajcarii. Lekcje malarstwa i rysunku brała u Wyczółkowskiego, Weissa i Pankiewicza w prywatnej Szkole M.Niedzielskiej w Krakowie. W 1912 kontynuowała naukę w Monachium, następnie w Paryżu w Académie Ranson w pracowni M.Denisa i P.Sérusiera.

W Paryżu przyjaźniła się m.in. z Apollinairem, znała Georges'a Braques'a, André Bretona, Maxa Ernsta i Jeana Arpa. Utrzymywała kontakty z twórcami École de Paris, Eugeniusz Zakiem, Mojżeszem Kislingiem, Kees van Dongenem i Lules Pascinem.

W 1913 poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa. Podczas I wojny światowej przebywała w Normandii. W latach dwudziestych stale mieszkała w Paryżu, gdzie m.in pracowała jako dekoratorka i projektantka mody. Lata 1935-1938 spędziła w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię dla Metropolitan Opera House, współpracowała z czasopismami Harper's Bazar i Vogue. Wojnę spędziła na południu Francji. Po 1945 wiele podróżowała, odwiedzając także i Polskę. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury, wnętrza oraz sceny figuralne z wyczuwalnymi wpływami sztuki francuskiej, zwłaszcza kubizmu. W 1946 wydała tom wspomnień pt. Hier (wyd. polskie pt. Wczoraj, Kraków 1957).

 

 

 

 

 

 

 

 

Alicja Halicka Signature.jpg