top of page

ARTISTS > Andrzej Kenda

 

 

 

 

 

ur. 1948
malarstwo

Artysta, marszand i kolekcjoner polskiej sztuki. Od 1981 r. mieszka i tworzy w

Nowym Jorku.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem profesorów
Jerzego

Nowosielskiego (malarstwo) i Włodzimierza Kunza (grafika). Jego prace charakteryzuje

minimalizm i geometryzacja przestrzeni obrazu. Jerzy Huczkowski zauważył, że

punktem wyjścia dla jego twórczości jest „dar patrzenia i wnikliwa analiza

rzeczywistości”.

Od początku lat 70. brał udział m.in. w 3. Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1970, Polska), 12. Międzynarodowym Salonie Paris-Sud (1971, Francja), „Polish Printmakers’ 72” w Melbourne (1972, Australia), wystawie w „Arsenal Gallery” w Nowym Jorku (1986, USA),Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie (1991, Polska) oraz w wielu zbiorowych prezentacjach w amerykańskich galeriach. Indywidualne ekspozycje miały miejsce m.in. w austriackiej „Galerie am Grillhof” (1978), w nowojorskiej „Margot Gallery” (1983) i „PAAS Gallery” (1987) oraz w krakowskiej „Galerii M. Gołogórskiego” (2005). Jego dzieła znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Osace (Japonia) i kolekcjach prywatnych m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Niemczech.

Należy do założycieli Polish American Artist Society (PAAS). Został pierwszym prezesem tej organizacji (od 1986 r.). Był również dyrektorem artystycznym „PAAS Gallery” w Nowym Jorku (1986-1997); zorganizował ponad 130 wystaw zbiorowych i kilka indywidualnych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1970 r.) i Polskiego Instytutu Naukowego („Polish Institute of Arts and Science of America”, od 1988 r.).

Powiedział o sobie „Moje kolekcjonowanie jest nierozerwalnie związane z moim życiorysem artystycznym”. Jego zbiory polskiej sztuki liczą ponad 70 obrazów, wśród których przeważają prace z lat 60. i 70. XX wieku.

Kolekcja Andrzeja i Grażyny Kenda prezentowana jest w portalu w dziale Kolekcje (kolekcje prywatne).

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Kenda.jpg
Andrzej Kenda Signature.jpg
bottom of page