top of page
Search

Agnieszka Pietrzykowska - dekonstrukcja pod różową pianką

Pragaleria, ul.Stalowa3 w Warszawie, od 29 stycznia do 12 lutego 2016 roku. Agnieszka Pietrzykowska tworzy w różnych technikach. Są to tak odmienne media, jak ilustracja oraz biżuteria. To techniki wymagające skupienia, małej skali, drobiazgowego zarządzania kompozycją. Czerpie z nich doświadczenie, które przenosi na grunt malarstwa. Oglądając reprodukcje prac artystki można łatwo popełnić błąd poznawczy. Większość z nich sprawia silnie monumentalne wrażenie. W konfrontacji „na żywo” okazuje się często, że to niewielkie, kameralne kompozycje. To mylne postrzeganie wynika z ogromnej siły przekazu, jaka zawarta jest w obrazach artystki. Czy jest to jeden z przymiotów ilustracji, przeszczepionych w obszar malarski? Bardzo możliwe. To jednak moment, w którym ścieranie się graficznych i malarskich wartości prac Pietrzykowskiej zdecydowanie wychodzi im na dobre. Intrygujący, przykuwający uwagę, wręcz zaczepny jest w pracach Agnieszki Pietrzykowskiej kontrast. Opozycja pomiędzy delikatnie, finezyjnie ciągniętą rysunkową kreską a grubym malarskim impastem. Konfrontacja minimalnych bieli i szarości z czystymi kolorami podstawowymi, czyli bardzo silnymi w wyrazie czerwieniami, żółciami i błękitami.

Cielesne, obłe i biologiczne kształty, choć dryfują w kierunku abstrakcji, są w swoim ciężarze niemal mięsne. Ich opozycję stanowią koronkowe „wzory” mechanicznych diagramów, przypominające inżynieryjne schematy, choć trochę też i krawieckie wykroje. Wiele przeciwieństw zawartych jest w malarstwie Pietrzykowskiej, a mimo to tworzą one harmonijną całość. Zapewne dlatego, że jej propozycja to koncepcja dojrzała, do której artystka dochodziła latami, realizując różne serie obrazów. Niektóre z nich są już zamknięte, inne to zaledwie pojedyncze prace, których tematyka i pierwotna koncepcja czekają jeszcze na rozwinięcie.

Agnieszka Pietrzykowska, „Architektura”, 2013–2016, akryl, płótno, 60x90 cmAgnieszka Pietrzykowska, „Warszawa w budowie”, 2014, akryl, płótno, 73x50 cm

Agnieszka Pietrzykowska (ur. 1978 r.) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji prof. Z. Januszewskiego (2008). Studiowała również na ASP w Łodzi oraz Stosunki Międzykulturowe na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawiała w Galerii (-1) PKOL w Warszawie, Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum Sportu w Kijowie, Muzeum Plakatu w Warszawie, Starym Browarze w Poznaniu oraz na IV Międzynarodowych Targach Sztuki ArtVilnius ’13 w Wilnie. Jej ilustracje publikowane były m.in. w „CLAM Magazine”, „Polityce”, „Bluszczu”, „Slow Magazyn”, „Lounge Magazyn”. Projektuje biżuterię unikatową m.in. sportową dla EURO2012 i lunarną – adresowaną do astronautów, lunonautów i marzycieli. Jej prace znajduje się w kolekcjach prywatnych m.in w USA, Australii, Niemczech, Portugalii, Ukrainie, Francji, na Litwie czy w Wielkiej Brytanii.

2 views0 comments
bottom of page