top of page
Search

Andrzej Wajda. Czarodziej Kina.

Galeria Grafiki i Plakatu na najnowszej wystawie „Andrzej Wajda. Czarodziej Kina” prezentuje ponad pięćdziesiąt plakatów do 27 filmów reżysera oraz kilka oryginalnych projektów plakatów. Wystawę otwiera "Pokolenie" z 1954 r. - plakat do pierwszego pełnometrażowego filmu reżysera, a zamykają ją "Powidoki" ze specjalną dedykacją Andrzeja Pągowskiego dla reżysera. Wystawę można oglądać w galerii przy ul. Hożej 40 od 17 stycznia do 5 lutego.

W 1954 roku  „Pokoleniem” Andrzej Wajda wyczarował zjawisko Polskiej Szkoły Filmowej, która do dziś stanowi o unikalności Polskiego kina na świecie. Mówi się, że żaden polski reżyser nie ma w dorobku tylu tytułów, prezentowanych tak często i  w  tak wielu miejscach świata.  Po śmierci artysty zagraniczne dzienniki pisały o Wajdzie, że był „polskim kinem i polską historią”, pomógł zrozumieć Polskę” widzom za granicą, nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Japonii czy Rosji.

Galeria Grafiki i Plakatu na najnowszej wystawie „Andrzej Wajda. Czarodziej Kina” prezentuje ponad pięćdziesiąt plakatów do 27 filmów reżysera oraz kilka oryginalnych projektów plakatów. Wystawę otwiera "Pokolenie"  z 1954 r. - plakat do pierwszego pełnometrażowego filmu reżysera, a zamykają ją "Powidoki" ze specjalną dedykacją Andrzeja Pągowskiego dla reżysera.

Dużą część ekspozycji stanowią plakaty do zagranicznych pokazów filmów reżysera, ukazujące jak szeroki światowy zasięg miały jego dzieła.  Wśród prezentowanych prac można zobaczyć takie rzadkości jak japońska wersja „Niewinnych Czarodziejów” czy spektakularny „Kanał” w  wersji niemieckiej.

Będąc hołdem dla geniuszu reżysera wystawa jest jednocześnie przeglądem prac najwybitniejszych  przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu i ich kontynuatorów m.in.; Jana Lenicy, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Pągowskiego, Wojciecha Fangora, Wiktora Sadowskiego, Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Marcina Mroszczaka, Wojciecha Siudmaka.

Wystawę można oglądać w galerii przy ul. Hożej 40 od 17 stycznia do 5 lutego.


1 view0 comments
bottom of page