top of page
Search

„Art in America” o czterech artystach polskich

Reprodukcja obrazu Mela Bochnera (1940) na okładce Art in America, marzec 2014 intryguje pod malarskim gestem BLAH, BLAH. Tytuł pozornie błachy, nie jest ukrywaniem fantazji i wyobrażeń Bochnera. Obraz w Art in America był namalowany w 2014 farbami olejnymi na płótnie 130 cm x 107 cmi wpisał się w wyrazowe i intelektualne poszukiwania sensu dla liter powstałych z kwitnącej wyobraźni w malarskiej. Okładka inspiruje do szczegółowego studiowania miesięcznika i 176 stron formatu A-4. Lektura wnikliwa przynosi satysfakcje w odnalezieniu i obejrzeniu osiągnięć artystów związanych z Polską. Pierwszym artystą z polskim nazwiskiem prezentowanym w Art in America 4/2014 jest Andrew Bujalski reżyser filmu, komediodramatu Computer Chess (Szachy komputer), z premierą w 2013. Pokaz premierowy był w 2013 w czasie Festiwalu Filmowego w Sundance 2013, gdzie Bujalski zdobył Alfred P. Sloan Feature Film Prize. Dobrze przyjęty film Bujalski pokazał również na festiwalach South by Southwest i Maryland Film. W David Richard Gallery w stolicy Nowego Meksyku Santa Fe trwa wystawa indywidualna twórczości op-artowskiej Juliana Stanczaka (*1928) od 14 marca do 19 kwietnia 2013. Stanczak po zesłaniu z Polski na Syberię w czasie lat wojennych - gdzie stracił sprawnośc prawej ręki - był ewakuowany z rodziną do Ugandy a potem Kenii. W Afryce ukończył studia artystycznew 1954. W Nairobi miał pierwszą wystawę indywidualną. Emigrował do Londynu. Studiował na politechnice w 1949. W 1950 dojechał do Cleveland gdzie ukończył studia w 1954. W 1964 został profesorem malarstwa w macierzystej uczelni w Cleveland Art Institute. Należał do pionierów op-artu, z pierwszą wystawą indywidualnąmiał w Nairobi 1964. Wystawa indywidualna w „Lineal Pathways” trwa od 14.3. do 19.4 2014 w David Richard Gallery w Santa Fe, Nowy Meksyk.

Art in America informuje o wystawie autorskiej Pawła Althamera - „The Neighbors” – Sąsiedzi – otwartą w New Museum przy 235 Bowery, NY do 20 kwietnia 2014 zajmuje w Art in America stronę 58, pozyskaną przy wsparciu Polskiego Instytutu Kultury w Nowym Yorku.

Art in America na s. 82 zamieścił trzy fotografie Sabiny Szafrankowskiej dotyczące wydarzeń w Nowym Yorku i fotografie kolumnady biało-czerwonej na moście Poniatowskiego w Warszawie – instalacji w czasie Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012. Szafrankowska pokazywała w Ameryce wystawy „Tadeusz Kościuszko i jego amerykańskie dzieje”. Materiał zebrała podróżując śladami Kościuszki z astronautami amerykańskimi do West Point i Monticello i z amerykańskim lotnikiem Hubble’m, któremu towarzyszyli polscy baloniarze Olszański i Czerniawski. Z podróży powstały wystawy o sporcie balonowym pokazane w USA i Polsce, i fotografie o instalacjach Christo i Jeanne Claude w Nowym Jorku eksponowane, jako „Szafranowe bramy” pokazane w Warszawie i Sofii.

Władysław Serwatowski


Paweł Althamer


Sabina Szafrankowska89 views0 comments
bottom of page