Aukcja Sztuki Dawnej AGRA-ART

Dom Aukcyjny Agra-Art zaprasza na Aukcję Sztuki XIX i XX wieku, która odbędzie się 11 października (niedziela) o godz. 19:00 w warszawskim Hotelu Bristol przy Krakowskim Przedmieściu 42/44 Jacek Malczewski Autoportret, 1924 olej, płótno, 72 X 51.5 cm cena wyw.: 230 000 zł Według opinii pani Agnieszki Ławniczakowej, badaczki i znakomitej znawczyni twórczości Malczewskiego, Autoportret z muzą uznać można za „jeden z najciekawszych, późnych wizerunków własnych Jacka Malczewskiego, znakomitego malarza realisty i symbolisty“. Autoportret namalowany „na tle naddunajeckiego pejzażu z pasmem gór na horyzoncie i z postacią muzy wyłaniającej się zza ramienia artysty. /../ jest intensywny i dźwięczny w kolorze. Gama barwna /../ zdaje się promieniować wewnętrznym światłem. /../ Podkreślić należy, nieraz spotykane w dziełach Malczewskiego, połączenie partii pieczołowicie wykończonych z mistrzowskim i wprowadzającym pożądany element swobody malarskim szkicem. /../ Dzięki licznym analogiom z innymi dziełami artysty, można określić, że Autoportret z muzą powstał w Lusławicach koło Zakliczyna, gdzie Jacek Malczewski bardzo często i przez długie okresy przebywał we dworze u swoich sióstr (miał tam nawet osobną pracownię). Niedaleko, w Charzewicach, mieszkała w majątku męża ukochana córka artysty Julia, co stanowiło impuls do wędrówek przez pola między dwoma domami. Widoczna w pejzażu Autoportretu wieża na szczycie góry, to istniejące do dziś ruiny zamku w Melsztynie. Trudna do określenia jest kobieca zjawa za sylwetką artysty. Czy to istotnie muza, czy raczej jakieś niepokojące, jeszcze mgliste i okryte tajemnicą uosobienie przyszłego losu... Taką interpretację sugerowałby szczególny, pogłębiony psychologicznie wyraz tego autoportretu - zawarta w twarzy doza koncentracji i podszytego bólem napięcia. Ekspresja ta jest tym bardziej odczuwalna, że skontrastowana z harmonijnym spokojem pejzażu.“