III Aukcja Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej REMPEX

Benedykt Jerzy Dorys (1901 - 1990) Portret Elżbiety Barszczewskiej, aktorki Teatru Polskiego, l. 60. XX w. fotografia czarno-biała, brom, papier, 18 x 11,6 cm; sygn. l.d.: Dorys (negatywowo?) na odwrocie pieczątka autorska; odbitka autorska, nakład: nieokreślony cena wywoławcza: 2 000 PLN Aukcja: 9 kwietnia 2008, godz. 17.00 Galeria Senatorska, ul. Senatorska 11, Warszawa Wystawa przedaukcyjna: 18 marca - 9 kwietnia 2008 Galeria Senatorska, ul. Senatorska, Warszawa Fotografia należy obecnie na świecie do dziedzin sztuki kolekcjonowanych najchętniej oraz osiągających najwyższe ceny, wykazując stałą tendencję wzrostową. Początki mody na fotografię daje się zaobserwować także w Polsce, co udowodniła niezbicie obie Aukcje Fotografii Kolekcjonerskiej. Obecnie jest to najlepszy moment na inwestowanie w tę dziedzinę, gdyż ceny zdjęć o wybitnej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej są, w porównaniu z trendami zachodnimi, wyjątkowo niskie. Aukcje z cyklu Polska Fotografia Kolekcjonerska przygotowywane są odmiennie od innych aukcji na polskim rynku sztuki. Traktujemy je jak atrakcyjny event, wydarzenie towarzyskie i działanie o ważnych walorach edukacyjnych. Stąd z dużym pietyzmem podchodzimy do katalogu, który obok reprodukcji oferowany prac zawiera obszerne noty biograficzne autorów wzbogacone o rys krytyczny. Katalog w nakładzie 1500 egz. rozsyłany jest do kolekcjonerów fotografii i sztuki współczesnej. Pierwsze dwie edycje katalogu, wobec realnego braku opracowania polskiej historii fotografii współczesnej stały się bardzo atrakcyjnym kompendium wiedzy o polskiej fotografii. Także wystawa jest budowana przede wszystkim ze względu na walory ekspozycyjne, a dopiero w drugim rzędzie jako oferta handlowa. Wystawa i aukcja objęta jest licznymi patronatami medialnymi (miesięcznik Foto, portal Fotopolis, miesięczniki Art & Business i Sztuka.pl, TVP Kultura, TV Biznes, TVP3, Aktivis, Exlusiv, independent.pl, miesięcznik Weranda, culture.pl, WiK wprost i Kultura), a także towarzyszy im kampania reklamowa na portalu maney.pl, artbines.pl, artinfo.pl. Katalog aukcyjny prezentowany jest także w internecie na www.artinfo.pl a dzięki możliwości zleceń internetowych i telefonicznych w aukcji uczestniczą kolekcjonerzy z całej Polski, a często także polonia zagraniczna.

Jerzy Kosiński (1933-1991) Szare i czarne, 1956/57 fotografia czarno-biała, brom, 40 x 29,8 cm; 3 pieczątki autorskie oraz naklejka z tytułem: LIGHT AND SHADOW, opisana (piórem) BROM oraz ołówkiem: Szare i czarne i kredką p.g: 336/3; odbitka autorska, nakład: nieokreślony cena wywoławcza: 7 500 PLN