top of page
Search

Jan Sawka i Bartłomiej Sapeta laureatami Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA)

Jan Sawka – Pomnik Pokoju dla Jerozolimy. POMNIK POKOJU POŁĄCZY CHRZEŚCIJAN, ISLAM I JUDAIZM? Amerykański Instytut Architektów (AIA) z New Hampshire nagrodził 23.1.2011 główną nagrodą w kategorii „Architektury niezbudowanej” projekt Pomnika Pokoju w Jerozolimie wizjonersko zaprojektowany przez Jana Sawkę i technicznie przez Bartłomieja Sapeto. Amerykańscy jurorzy przy wręczaniu nagrody powiedzieli Janowi Sawce - Passion and poetry - who could not agree with this project? - Pasja i poezja, któż by mógł się nie zgodzić z tym projektem? Przypomniano również dwie sentencje. Mahatmy Gandhiego – Nie ma drogi dla pokoju, bowiem to pokój jest drogą oraz Johna Lennona - Wszyscy mówią aby dać pokojowi szansę. Taką szansę pokazali właśnie Polacy, od wielu lat pracujący w Ameryce. Jan Sawka – wizjoner, malarz, scenograf, projektant i plakacista, (laureat złotego medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1978) i dr Bartłomiej Sapeto, od 1999 profesor na wydziale architektury w New Hampshire.

Jan Sawka przypomniał, że w 1996  intelektualista palestyński dr Jamal Al Majaida zaproponował, aby zaprojektował dla Palestyny pomnik, o symbolicznym znaczeniu i do posadowienia w miejscu uznawanym za święte dla każdej z trzech wielkich religii. Po wielu latach uzgodnień projekt Sawki czeka na realizację i ostateczne uzgodnienia. Rozpoczęto gromadzenie funduszy na pomnikową inwestycję dotyczącą religii i cywilizacji.

Minimalistyczną formę i symboliczną biel zaproponowaną przez Jana Sawkę zaakceptowali zainteresowani przedstawiciele trzech religii. 210 smukłych drążków z włókna węglowego wznosi się symbolicznie do nieba reprezentując judaizm, chrześcijaństwo i islam. Każde z wyzwań nasycone jest nadzieją, tradycją duchową i ludzkimi aspiracjami związanymi z rozmaicie rozumianą Ziemią Świętą.  Drążki najwyższej jakości z symbolami wiary ma wykonać brytyjski producent najtrwalszych masztów jachtowych.  Wyrafinowana strona inżynieryjna pomnika – czyli posadowienie drążków ma być wykonane przez  wybitnego eksperta japońskiego Mitsuo Miyazaki z Sumitomo Corporation, specjalizującego się w posadowieniach obiektów trwałych, odpornych na powodzie, trzęsienia ziemi i wpływ warunków atmosferycznych. Unikalny pomnik będzie oświetlany niemal bez przerwy według wymogów sztuki filmowej i multimediów co ma zapewnić TOHO Studios z Tokyo.  Uzgodniono wspólnie, że w nocy pomnik będzie oświetlany tylko białym światłem, jako symbolem pokoju.

Władysław Serwatowski10 views0 comments
bottom of page