top of page
Search

Malowanie muzyki – dwie drogi - Bogusław Lustyk

Od 14 września do 10 października br., w Kordegardzie Chopin 2010 prezentowane będzie unikalne wydarzenie artystyczne „Malowanie Muzyki – dwie drogi” autorstwa Bogusława Lustyka. Artysta stworzył kolekcję obrazów zainspirowany twórczością Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszyć będzie konkurs na najlepszą interpretację muzyczną. Punktem wyjścia dla projektu Bogusława Lustyka „Malowanie Muzyki – dwie drogi” było przyjęcie przez artystę zasady, zgodnie z którą z pozoru tak różne dziedziny sztuki jak muzyka i malarstwo opierają się na takich samych elementach. Namalować dźwięki. Przed czystym płótnem jestem jak kompozytor wpatrzony w kartkę papieru nutowego, chcący za pomocą magicznych znaków uchwycić i wyrazić swoją wizję. Czuję muzykę kolorów, jedwabistość dźwięków, siłę akordów, płynność melodii. Malując, staram się stworzyć własną muzykę obrazu, muzykę w której wirtuoz mógłby znaleźć źródło dla własnej interpretacji. - mówi Bogusław Lustyk.

"Malowanie Muzyki – dwie drogi" to próba przełożenia dzieła muzycznego na sztuki wizualne. Na wystawie prezentowane będą „dwie drogi” obrane przez artystę. Strukturalna – naśladująca akcenty muzyczne, dla której punktem wyjścia był reprint autografu „Sonaty h-moll” Fryderyka Chopina oraz emocjonalna – odwołująca się do emocji obudzonych w malarzu przez utwory muzyczne Naseera Shamma. Ekspozycja składa się z 18 obrazów wykonanych techniką mieszaną. Każdy obraz jest autonomicznym dziełem plastycznym, ale jest także częścią zamierzonej całości.

Wystawie towarzyszyć będzie konkurs na interpretację muzyczną dzieł malarskich Bogusława Lustyka. Przez dwa tygodnie, od 21 września do 1 października 2010 roku, w Kordegardzie Chopin 2010 będzie można wykonać autorską interpretację muzyczną dowolnego obrazu lub zestawu prezentowanych obrazów na fortepianie, bądź na innym przyniesionym przez siebie instrumencie. Wystąpienia będą rejestrowane, a spośród nich jury wybierze laureatów. Zwycięzca otrzyma w nagrodę obraz Bogusława Lustyka. Regulamin dostępny będzie na www.chopin2010.pl w zakładce „Kordegarda” oraz w Kordegardzie Chopin 2010. Zapraszamy do udziału w tym nowatorskim przedsięwzięciu.

Bogusław Lustyk – urodzony w 1940 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom u prof. Józefa Mroszczaka (plakat) oraz u prof. Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo). Uprawia malarstwo, grafikę, formy przestrzenne i rzeźbę ceramiczną. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach artystycznych. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych oraz brał udział w 60 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Francji, Belgii, Niemczech, Rosji, Szwecji, Australii. Mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce.

Kordegarda CHOPIN 2010 - Centrum informacji o wydarzeniach Roku Chopinowskiego. Program Kordegardy obejmuje wystawy cykliczne poświęcone kompozytorowi, prezentacje materiałów filmowych, nagrań koncertów oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń chopinowskich w Polsce i na świecie. W Kordegardzie znajduje się także punkt informacji turystycznej oraz prowadzona jest sprzedaż książek, płyt i gadżetów chopinowskich. Kordegarda Chopin 2010 otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 21.00, od 1. października od 11.00 do 19.00, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie. Bieżące wydarzenia w Kordegardzie zapowiadane są na stronie www.chopin2010.pl.

Kordegarda Chopin 2010 prowadzona jest przez Biuro Obchodów Chopin 2010 we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki.

Dodatkowe informacje:

Natalia Krawczuk

Kordegarda Chopin 2010

nkrawczuk@chopin2010.pl

Tel.: (+48 22) 6920 950


35 views0 comments
bottom of page