top of page
Search

Mistrzowski plakat Olbińskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie

W lipcu br. Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie przedstawia dzieła mistrza plakatu – Rafała Olbińskiego. Na ekspozycji zatytułowanej Sztuka metafory zostanie zaprezentowanych ponad 60 najciekawszych plakatów teatralnych i operowych, stworzonych przez artystę między innymi dla Pacific Opera San Francisco, Opera Company Philadelphia czy też New York City Opera. Rafał Olbiński najbardziej znany jest z plakatów operowych. Pracował m.in. dla New York City Opera, Cincinnati Opera, Opera Company Philadelphia czy Pacific Opera San Francisco. Stworzył też wiele projektów dla polskiej sceny operowej. Reżyser operowy Mariusz Treliński właśnie jemu zlecił stworzenie plakatu do Króla Rogera Szymanowskiego.

Za swoje prace otrzymał 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York oraz Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 roku otrzymał paryską Prix Savignac, odpowiednik Oscara, za najbardziej znaczący plakat roku, w Londynie zaś – nagrodę czasopisma „Creative Review” za najlepszą brytyjską ilustrację. Jego plakat zwyciężył także w konkursie „Nowy Jork stolicą świata”. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis. Prace Rafała Olbińskiego zdobią m.in. ściany Biblioteki Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Carnegie Foundation i The National Arts Club w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Suntory Muzeum w Osace oraz wielu innych prestiżowych galerii i muzeów na całym świecie. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład w sztukę współczesną. W tym samym roku Rafał Olbiński z sukcesem zadebiutował również w roli scenografa w Don Giovannim wystawianym w Operze Filadelfijskiej.

Wystawę mistrza plakatu będzie można podziwiać od 6 do 29 lipca 2012 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie.

***

Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych polskich artystów, który na stałe mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Po ukończeniu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (w 1969 roku) zajmował się grafiką użytkową. W Polsce współpracował z redakcją „Jazz Forum”, stworzył także okładki do płyt Krzysztofa Klenczona (Powiedz stary gdzieś ty był) i zespołu Breakout (Żagiel Ziemi). W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Cztery lata później został wykładowcą w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Dziś jego prace ukazują się w najbardziej znaczących czasopismach świata, takich jak „Newsweek”, „Time”, „New York Times”, „Business Week” i „Der Spiegel”.

W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, Olbiński’s Women to najnowsza pozycja, wydana przez Hudson Hills Press w 2007 roku


2 views0 comments
bottom of page