top of page
Search

STALOWE PLENERY MŁODYCH 2013 wystawa poplenerowa

Galeria STALOWA (Warszawa, ul.Stalowa 26) zaprasza 7 lutego 2014 o godz. 18:00 na wernisaż dużej wystawy poplenerowej, prezentującej prace ponad 50 młodych artystów: studentów polskich uczelni artystycznych wraz z ich profesorami, oraz przedstawicieli młodego pokolenia malarzy, którzy ukończyli już studia i rozpoczęli kariery indywidualne. Dla Galerii STALOWA ten obszar: organizacja sympozjów, stanowi jeden z filarów działalności programowej, równie ważny jak wystawy, aukcje i wydawnictwa. Zwłaszcza tzw. PLENERIADY, autorski projekt właściciela galerii, Krzysztofa Fabijańskiego. Pomysł opiera się na połączeniu modelu tradycyjnych plenerów, podczas których artyści pracują pod okiem profesorów i kolegów w „pięknych okolicznościach przyrody” z programem sympozjalnym: cowieczornych wykładów i autoprezentacji. W 2013 młodzi artyści spotkali się w ramach PLENERIAD dwukrotnie i jeden raz w ramach Pleneru dla Młodych Malarzy. Wszystkie trzy spotkania miały miejsce w Kazimierzu Dolnym, miasteczku o długiej, jeszcze przedwojennej tradycji plenerowej.

Celem PLENERIAD jest wspólna praca studentów i profesorów najważniejszych polskich uczelni artystycznych, ale także współzawodnictwo. W ramach spotkań oceniane są bowiem osiągnięcia nie tylko poszczególnych uczestników, ale i uczelni, które studenci reprezentują. Dzięki PLENERIADOM powstaje więc swoisty, do użytku galerii, ranking najlepszych uczelni i pracowni malarskich w kraju. To okazja do poznania ciekawych indywidualności artystycznych na chwilę przed rozpoczęciem przez nie profesjonalnej działalności, to szansa na dokonywanie prawdziwych odkryć, które skutkują m. in. zaproszeniami na wystawy w Galerii STALOWA.

Jako uzupełnienie wystawy, ale i – znów – wprowadzenie elementu współzawodnictwa, od 24 lutego 2014 rozpocznie się III STALOWA AUKCJA MŁODEJ SZTUKI, w której licytowane będą prace powstałe podczas obu PLENERIAD w Kazimierzu. Dla większości młodych twórców będzie to pierwsze zderzenie z rynkiem sztuki, a tym samych z publicznością i kolekcjonerami.

Pierwsza KAZIMIERSKA PLENERIADA UCZELNI ARTYSTYCZNYCH odbyła się w Kazimierzu Dolnym w dniach: od 22 kwietnia do 2 maja 2013. Wzięli w niej udział:

z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Prof. Piotr Błażejewski, dr Anna Kołodziejczyk oraz ich studenci: Monika Burzyńska, Agata Radomińska, Katarzyna Tatar, Paula Szpinda, Krzysztof Latarowski, Ziemowit Fincek;

z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Prof. Adam Wsiołkowski i dr Marcin Kowalik oraz ich studenci: Paweł Martynow, Julia Tsapurak, Diana Batruch, Natalia Nowicka;

z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie: dr Sławomir Toman i dr Adam Skóra oraz ich studenci: Małgorzata Pawlak, Zheng Hui z Chin, Mikołaj Kowalski, Maciej Kusy, Jerzy Norkowski, Marcin Proczek.

Druga KAZIMIERSKA PLENERIADA UCZELNI ARTYSTYCZNYCH odbyła się w Kazimierzu Dolnym w dniach: od 17 do 27 października 2013. Wzięli w niej udział:

z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Prof. Jacek Wojciechowski i dr Jakub Ciężki oraz ich studenci: Mikołaj Socha, Maciej Kusy, Mikołaj Kowalski, Radosław Kozłowski, Dagmara Jemioła Hryniewicka, Małgorzata Pawlak;

z Akademii Sztuki w Szczecinie: prof. Piotr C. Kowalski i prof. Zbigniew Taszycki oraz ich studenci: Lidia Sapińska, Remigiusz Suda, Olga Baszuro, Nina Jochymek oraz Agnieszka Kucharska i Urszula Pietruczuk z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu:

z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Prof. Piotr Józefowicz i dr Marcin Zawicki oraz ich studenci: Blanca Nieto, Cristina Aguirre, Carlos Garcia, Małgorzata Kalinowska, Karolina Romańska, Katarzyna Lubińska.

PLENER DLA MŁODYCH ARTYSTÓW odbył się w Kazimierzu Dolnym w dniach: od 12 do 25 sierpnia 2013.

Wzięło w nim udział 19 młodych twórców – wielu na wysokich pozycjach w rankingu Kompas Młodej Sztuki oraz kilkoro ubiegłorocznych absolwentów ASP, którzy obronili dyplomy z wyróżnieniem i już zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia artystyczne.

Karol Babicz, Sebastian Bożek, Bartosz Czarnecki, Łukasz Huculak, Justyna Kabala, Anna Kaczmarczyk, Malwina Karp, Joanna Karpowicz, Katarzyna Karpowicz, Berenika Kowalska, Julita Malinowska, Monika Marchewka, Michał Marek, Sylwia Pawełkowicz, Szymon Popielec, Alicja Pulik, Paweł Słota, Mariusz Tarkawian, Roch Urbaniak.

Wystawa poplenerowa trwać będzie od 8 lutego do 3 marca włącznie. Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 – 19:00. Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu można nas odwiedzić także w niedzielę.

Bartosz Czarnecki, Mozliwosci struktury, 2011, 130 x 125 cm, olej/płótno


Remigius Suda, Bez tytułu, 2013, 170 x 150 cm, olej/płótno


Zeng Hui, Bez tytułu, 2013, 55 x 46 cm, olej/płótno


Adam Wsiołkowski, Miasto nieznane IV, 2012, 53,5 x 41,5 cm, grafika

2 views0 comments
bottom of page