top of page
Search

Wystawa "Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach"

Jerzy Nowosielski Bitwa o Addis Abebe, 1947 olej, płótno, 140 x 80 cm Muzeum Narodowe w Krakowie Od 6 listopada do 20 grudnia 2009 Wystawa w Muzeum Narodowym z jednej strony jest wyrazem naszych wieloletnich zamiłowań i gustów artystycznych, a z drugiej strony, dla wytrawnego oka znawców sztuki, przekrojowym ukazaniem głównych przemian i tendencji w sztuce polskiej od lat 40. i 50. Liczymy na to, że nasza ekspozycja przybliży zwiedzającej Muzeum publiczności sztukę współczesną, zarówno kanoniczną jak również mniej znaną, dopełniając jednocześnie obraz twórczości polskich artystów ubiegłego stulecia. Chcielibyśmy ponadto, aby ta wystawa pod kontem treści w niej zawartych i dzięki nowemu sposobowi ekspozycji, nietypowemu jak na tą przestrzeń wystawienniczą, dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, zarówno specjalistów, miłośników, a także osób nie mających żadnego przygotowania w dziedzinie sztuki. [kurator wystawy: Andrzej Starmach.

Sala lat siedemdziesiątych to przede wszystkim praca Stanisława Dróżdża Między 1977/2008, stworzona specjalnie dla naszej galerii, Wszystko wisi na włosku Tadeusza Kantora, ciekawe reliefy Kojego Kamojego i Henryka Stażewskiego, seria Obszarów Ryszarda Winiarskiego z lat 60. i 70., Interwencje Edwarda Krasińskiego czy kolekcja mało znanych zdjęć Jana Tarasina oraz fotografie z lat 70. Natalii LL.

Lata osiemdziesiąte to m.in. przestrzeń poświęconą pracy Edwarda Krasińskiego Labirynt z 1987 roku.

Lata + 1989 to przede wszystkim prace średnich i młodszych pokoleń artystów o ugruntowanej pozycji, posługujących się różnym językiem wypowiedzi i obrazowania. Zaliczają się do nich m.in. Mirosław Bałka (283 x 100 x 27, 12 x 6 x 5, 1993 – 1996, 190 x 55 x 48, 12 x 10 x 4, 12 x 10 x 4, 1992– 1996, 63 x 51 x 1, 1996), Marzena Nowak (cykl Wykroje), Grzegorz Sztwiertnia, Marek Chlanda, Piotr Lutyński, Marta Deskur, Tomasz Ciecierski, Andrzej Szewczyk, Mikołaj Smoczyński, którego będzie można zobaczyć zarówno obrazy jak i zdjęcia.

Na potrzeby wystawy sama przestrzeń ekspozycyjna sal w Muzeum uległa transformacji i została przebudowana. Zróżnicowanie objawia się w kształcie, kolorze pomieszczeń jak i ich oświetleniu. Chcemy aby wizyta na wystawie pozwoliła oglądającym na zrozumiałą i ciekawą wędrówkę po „sztuce polskiej”.

Ekspozycji towarzyszy czterotomowa publikacja Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach z tekstem Andy Rottenberg, ilustracjami i katalogiem wszystkich prac w wersji polskiej i angielskiej.


1 view0 comments
bottom of page