top of page
Search

Wystawa malarstwa Bartosza Czarneckiego w Galerii STALOWA

Wernisaż 11 lutego 2015 w godz. 18:00-20:00 Wystawa trwa do 11 marca 2015 Bartosz Czarnecki znalazł się w orbicie zainteresowań Galerii STALOWA jeszcze jako student. Tuż po dyplomie na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii w 2013, został zaproszony na nasz plener dla młodych malarzy w Kazimierzu Dolnym. W następnym sezonie brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Teraz nadeszła pora na pokaz indywidualny tego malarza w STALOWEJ. Zdobył kilka nagród w ważnych konkursach malarskich w kraju, w tym renomowanym konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, wyróżnienie w legnickich Promocjach oraz coraz ważniejszej z roku na rok „Świeżej krwi” Galerii Socato we Wrocławiu. Plus kilka stypendiów, w tym MKiDN i „Grazella”. Można by rzec, że wdarł się przebojem na scenę młodego malarstwa polskiego. I stale ugruntowuje swoją pozycję. Nie znalazł się w notowaniach Kompasu Młodej Sztuki 2014, ale pewnie tylko przez przeoczenie. Pisze: „Zacieram, przykrywam informacje umożliwiające odczyt. Powstaje coś w rodzaju „szumu”. Wprowadza to rozedrganie obrazu, rozmycie szczegółów. Z każdą kolejną „plamką” oddalam się od chwili, w której dostrzegłem tę rzeczywistą postać i zbliżam się do „portretu zapomnianego”. Jego obrazy wymagają odkrywania, aktywności, wnikliwego podejścia – raz podejścia bliżej, raz odejścia dalej. Przez to raz widzimy obraz abstrakcyjny, a raz dzieło przedstawiające.

Na wystawie w Galerii STALOWA prezentowane są obrazy z dyplomowego cyklu pt. „Możliwości struktury tłumu”, który przyniósł mu najwięcej wyróżnień i który najczęściej jest z nim kojarzony, oraz seria dzieł najnowszych z 2014, w których artysta stosuje odmienną technikę już nie „szumów”, powstających z nakładania na siebie szablonów, lecz rys czy rastrów.

Wierzymy, że Czarnecki jest jedną z największych nadziei naszego malarstwa. Artystą poszukującym, dociekliwym, świeżym i nieoczywistym.


Czarnecki Bartosz, olej na płótnie, modlitwa, 140x140cm, 2014

Czarnecki Bartosz, olej na płótnie, huśtawka, 130x130cm, 2014


Czarnecki Bartosz, bez tytułu, olej na płótnie, 60x70cm, 2014

Czarnecki Bartosz, Możliwości struktury tłumu, 150x150cm, olej na płótnie, 20143 views0 comments
bottom of page