top of page
Search

Wystawa Wojciecha Plewińskiego w Galerii Asymetria w Warszawie

Galeria Asymetria w Domu Funkcjonalnym ul. Jakubowska 16, Warszawa Zapraszamy na otwarcie wystawy w sobotę, 26 kwietnia w godz. 19 - 22. wystawa czynna: 26 kwietnia - 16 maja 2014 kurator: Rafał Lewandowski "Małe, ciemne i nieśmiałe, wciśnięte skromnie w mury kamienicy. Kilka stopni prowadzi w dół do drzwi, które otwierane trącają wiszący nad nimi dzwonek. Nim oczy przywykną do zmroku, nozdrza wciągają charakterystyczny zapach małego sklepiku. Zapach nafty, kiszonej kapusty i ogórków, nadpsutych jarzyn, suchych precli. Kupić tu można niewiele więcej." Opowiada Maria Lechowska, w tekście zamieszczonym w czasopiśmie Ziemia (1958 r.) obok zdjęć krakowskich sklepików autorstwa Wojciecha Plewińskiego i Zbigniewa Gucwy. Redaktorem czasopisma był wówczas Przemysław Burchard; wybitny etnograf i prekursor polskiej speleologii.

Fotografowie Ziemi, jak to bywało w owym czasie nie byli zwykłymi ilustratorami ale raczej odkrywcami o brazów bliskich Burchardowi, światów ukrytych w "podziemnych jaskiniach", historii, których świadkowie już milczą. Pozostał po nich niepokój.

Tego wszystkiego, co niegdyś miało duże znaczenie, nie podobna już właściwie ocenić.Nie ma już tamtych sklepików, odeszła cała epoka: "Na ich miejsce powstają jasne, przestrzenne sklepy - magazyny, w których ludzie w białych fartuchach po ośmiu godzinach pracy spieszą do własnego życia".

Na wystawie w galerii Asymetria zobaczymy po raz pierwszy pokazywane zdjęcia stykowe sklepików krakowskich z lat 50-tych (właśnie tych, które zostały opublikowane w Ziemi), a także ich nowe odbitki wykonane przez Wojciecha Plewińskiego.


0 views0 comments
bottom of page