top of page

ARTISTS > Rafał Olbiński

 

 

 

 

 

ur. 1945
Malarstwo, Grafika

Perfekcyjny warsztat (każda praca jest mistrzowsko wykonana bez użycia technik

komputerowych) i nieograniczona wyobraźnia sprawiają, że należy do czołówki

światowych ilustratorów i plakacistów.

W 1994 r. otrzymał dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie bliskich mu

sztuk: Prix Savignac, odpowiednik międzynarodowego Oskara, za najbardziej

znaczący plakat roku (Paryż) oraz Nagrodę Przeglądu Twórców za najlepszą brytyjską

ilustrację (Londyn). Rok później został autorem oficjalnego plakatu reklamującego

„Nowy Jork - stolicę świata”. Kontynuacją idei były dalsze projekty stworzone na

zamówienie władz Berlina, Las Vegas i Tbilisi. Natomiast w 2003 r. wybrano go oficjalnym artystą obchodów Dnia Ziemi w Nowym Jorku, a jego obrazy były prezentowane na Grand Central Station obok dzieł A. Warhola, R. Lichtensteina, K. Heringa.

Studiował na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Przyznaje, że podobał mu się „romantyzm tego zawodu” i dodaje: „miałem to szczęście, że uczyli mnie znakomici profesorowie, jeszcze przedwojenni. Szalenie barwne postacie, jak Pniewski, Hryniewiecki, Bogusławski”.

Drogę artystyczną rozpoczynał jako grafik w redakcji „Jazz Forum”. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych z wystawą plakatów jazzowych. Po ogłoszeniu stanu wojennego (grudzień 1981), nie wrócił do Polski. Od 20 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku.

Jego prace zdobią okładki m.in. „New York Timesa”, „Time'a”, „Der Spiegla”, czy „Newsweeka" (do tego ostatniego tytułu wykonał ich ok. 30 w latach 1986-92). Otrzymał prawie 150 prestiżowych nagród, w tym złote i srebrne medale stowarzyszenia Society of Illustrators w Nowym Jorku. Od 1985 r. wykłada w prestiżowej School of Visual Arts na Manhattanie.

Ważnym ale też obyczajowo kontrowersyjnym okazał się plakat do opery „Salome” wystawianej w Filadelfii. Został nagrodzony przez magazyn "Print" oraz "Communication art” i umocnił artystyczną przygodę z muzyką klasyczną. Wkrótce potem zamówiono serię okładek do wyjątkowego płytowego wydawnictwa – 24 najsłynniejszych oper. Sukcesem okazał się także debiut Rafała Olbińskiego na scenie operowej w roli... scenografa („Don Giovanni”, Filadelfia 2002).

Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, a także w wielu Muzeach Plakatu. Są też surrealistycznym akcentem prywatnych kolekcji w USA, Japonii, Australii.

Prezentowane na całym świcie zdobywają sympatię publiczności. Często są wydarzeniem sezonu, takim jak choćby wystawa w Santiago de Chile (1999). Najnowsza ekspozycja pokazywana w Polsce składa się z ilustracji dla tygodnika „Stern” do cyklu artykułów o duchowo-moralnych wartościach. Powstało 28 obrazów inspirowanych: mądrością, umiarem, męstwem, sprawiedliwością, wiarą, miłością i nadzieją.

Stąd też znowu blisko do słów Prezesa Międzynarodowego Salonu Plakatu w Waszyngtonie A. Parinaud, który zauważył, że: „każdy z rysunków Olbińskiego otwiera świat rozkoszy nowych odkryć. Sprawia, że płyniemy przez chmury, kwiaty i piękne kształty i wierzymy, że sami jesteśmy postaciami z baśni”.

 

 

 

 

 

 

 

 

8f121ce0.jpg
Rafał_Olbiński_Signature.jpg
bottom of page