top of page

ARTISTS > Tadeusz Piechura

 

 

 

 

 

ur. 1948
Grafika

W jego pracach przeważają czarno-białe kolory z elementami czerwieni. Często sięga do motywów figur geometrycznych: trójkątów, rombów, kwadratów. W tak wyjątkowo oszczędnej, wręcz ascetycznej formie, zadziwia wielość treści, skojarzeń, nastrojów.

Laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych przeglądach plakatu zajmuje się też fotografią i projektowaniem znaków graficznych, np. logo domu aukcyjnego Rynek Sztuki. Znalazł się wśród grona artystów przygotowujących banery z okazji weneckiego Biennale w 2001 r.

Ukończył wydział grafiki użytkowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, przekształconej w ASP w Łodzi (1974). W późniejszych latach był wykładowcą w Insitute of Arts and Crafts w Lahti (Finlandia 1987), University of Industrial Arts w Helisnkach (Finlandia 1990) oraz w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie (1990-91).

Doceniany na świecie zdobył m.in. I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti (Finlandia 1983), brązowy medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyoma (Japonia 1988), Grand Prix Affichades Sup de Co Toulouse (Francja 1993), a także Złotą Pszczołę Międzynarodowego Biennale Grafiki w Moskwie (Rosja 2000).

Większość jego prac związana jest z tematyką społeczną lub kulturalną, np. plakaty do filmów Jana Jakuba Kolskiego czy Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

Przegląd prawie 30 lat twórczości prezentowały wystawy m.in. w Galerii AZ (Łódź 2003), a także „Plakat +” w łódzkim Atlasie Sztuki (2004).

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page