top of page

ARTISTS > Wacław Jagielski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ur. 1965
malarstwo

Urodzony 20 sierpnia 1965 roku w Lubaniu Śląskim. Ukończył Studium Konserwacji

Wyrobów Artystycznych i Dzieł Sztuki w Tarnowie. Jest członkiem - założycielem

Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych

w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach

w kraju i poza nim. Uczestnik i organizator plenerów i wystaw poplenerowych. Członek

Związku Polskich Artystów Plastyków;

"...W malarstwie, podobnie jak i w życiu poszukuję światła, koloru i optymizmu - mówi

sam o sobie. W moim przekonaniu, życie jest zbyt krótkie aby to poszukiwanie odkładać

na potem, na jutro. W szarościach niewątpliwie często szlachetnych, zacienionych meandrycznie zakamarkach życia szukam barwy, a przez nią rozumiem szeroko pojętą radość. Jeśli akceptuję, a nawet lubię szarość to taką, która powstaje w wyniku swoistego przenikania się, subtelnego dialogu barw lokalnych leżących w bezpośredniej swej bliskości. Takie szarości uszlachetniają i często pomagają lepiej, wyraźniej zauważyć i przez to docenić mocniej położoną, kontrastową plamę barwną, która często przesycona lub wręcz skąpana w świetle akcentuje ważność danej sceny, fragmentu czy sytuacji. To samo zjawisko odnoszę do życia. Czasami smutek, ból, zmartwienie a nawet kropla goryczy potrzebna jest do tego abym łatwiej umiał zauważyć cud, szczęście, radość czy cały szereg pozostałych dobrodziejstw jakimi obdarowuje mnie Bóg poprzez przyrodę, ludzi i wszystko to co pięknego potrafią stworzyć.

Życie mroczne, budowane na czerni, smutku, egoizmie i destrukcji jest mi dalekie i obce.

Światło, ciepło, jego obecność w moich obrazach, oczach, sercu i duszy sprawia, że życie pomimo wszystko dla mnie jest piękne i warto go szanować, czcić i kochać. Myślę teraz nie tylko o swoim istnieniu ale o życiu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W duchu szacunku dla tych, z którymi żyję i tego co mnie otacza maluję swoje obrazy. I tak niech to już do końca mojej twórczości i mojego życia pozostanie...".

Od 1984 r. wystawia m.in.: Galeria BWA, Nowy Sącz (1984, 1986, 1994, 1997, 2001, 2006), Galeria BWA, Krynica (1997), Galeria BWA, Nowy Targ (1998), Galeria Malarstwa Współczesnego,Zamość (1998), Galeria BWA, Krynica (2001), Państwowa Galeria Sztuki, Sopot (2002), Galeria BWA, Częstochowa (2003), Galeria „Meduna” - Wiedeń (2004), Galeria „Alternatywa” – Gdańsk (2005), Galeria BWA – Zakopane – „W pogoni za wspomnieniem” (2005), Galeria Jubileuszowa – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (2007), Galeria Wieża Sztuki - Kielce (2011), Galeria Zamkowa - Bielsko Biała (2011).

 

 

 

 

 

 

 

 

Wacław_Jagielski.jpg
Wacław_Jagielski_Signature.jpg
bottom of page